Sprawa tajemniczego pomieszczenia ulokowanego nad wartownią w sztolni nr 1 kompleksu Rzeczka w Walimiu, który był częścią projektu Riese, przez lata spędzała sen z powiek badaczy historii. 10 lat temu została rozwiązana.

Przez ponad 60 lat od zakończenia II wojny światowej podejmowane były próby wyjaśnienia tajemnicy pustej przestrzeni wydrążonej w skala na wartownią w sztolni nr 1 kompleksu Rzeczka w Walimiu. Był on częścią potężnego projektu górniczo-budowlanego Riese (pol. Olbrzym), który Niemcy realizowali w trakcie wojny na terenie Gór Sowich i na terenie zamku Książ. Badaczy historii nurtowała sprawa metalowych rur, które wystawały z betonowego stropu do wnętrza wartowni. Przykładane do ich wlotu zapalone kartki papieru, były wciągane błyskawicznie ku górze. Dlatego snuto domysły, że kondygnację wyżej ukryto jakąś komorę lub korytarz.

Zagadkę tajemniczego pomieszczenia udało się w końcu wyjaśnić członkom Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej, która została założona w listopadzie 2008 r. przy Sztolniach Walimskich – kompleks Rzeczka. Po uzyskaniu stosowanych zezwoleń, najpierw wykonali badania georadarem, a następnie ruszyli z odwiertami. Drążenie w skale bardzo wąskiego korytarza wiodącego do tajemniczego pomieszczenia trwało ponad pół roku i zakończyło się sukcesem. Byłem pierwszym dziennikarzem, który dotarł do wnętrza pomieszczenia i wykonał jego zdjęcia.

Nie było to jednak proste. W towarzystwie Dariusza Tomalkiewicza, wówczas wiceprezesa Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej i przewodnika turystów po obiekcie, musieliśmy i to dosłownie wpełznąć do ujawnionej komory tunelem wydrążonym w skale o długości około 7 metrów i średnicy około 1 metra. Jest tak wąski, że nie można w nim się nawet czołgać. Trzeba wyciągnąć ręce przed siebie, jak przy pływaniu strzałką i pełznąć. Droga powrotna wygląda podobnie, tylko pełza się tyłem…

Źródło: Walim: 10 lat temu rozwiązana została jedna z zagadek kompleksu Riese – ZDJĘCiA – Wałbrzych NaszeMiasto.pl