EKUZ to gwarancja, że za opiekę medyczną w czasie weekendowego wypadu czy dłuższych wakacji w Europie nie zapłacisz dużych pieniędzy. Planujesz majówkę za granicą czy wakacje w europejskim kurorcie? Przed każdym wyjazdem poza granice Polski należy pomyśleć o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). To proste i jasne potwierdzenie prawa do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ.

Wnioskowanie, uzyskanie i korzystanie z karty EKUZ jest bezpłatne. Skoro nic nas to nie kosztuje a usługa dostępna jest dla wszystkich ubezpieczonych w NFZ, tym bardziej warto z niej skorzystać.

EKUZ – jak to działa?

Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ ze świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa UE/EFTA. Pozyskać może ją każdy, kto jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz osoby, które nie są nieubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z opieki medycznej w kraju (na podstawie innych przepisów krajowych).

Korzystanie z karty EKUZ za granicą nie jest trudne, natomiast należy pamiętać, że korzystający dysponuje możliwościami bezpłatnej opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących w danym kraju.

Przed każdą interwencją warto upewnić się, że należy ona do publicznej opieki zdrowotnej.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Wyrobienie karty EKUZ nic nie kosztuje. Usługa jest bezpłatna, a złożyć wniosek można na 4 różne sposoby.

  • w oddziale NFZ
  • faksem
  • pocztą elektroniczną
  • obywatel.gov.pl

Jeśli przerażają Cię kolejki w oddziałach NFZ skorzystaj z możliwości złożenia wniosku przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji wyróżniło dwa sposoby: czytaj całość >>>


Źródło artykułu